Tüp Bebek

Tüp Bebek

En etkin kısırlık tedavisi Tüp Bebek adıyla bilinen in-vitro fertilizasyon yöntemidir.

Yumurta hücresi ve spermin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve yumurtanın döllenmesi manasına gelir.

Dünyada bugün 5 milyondan fazla tüp bebek çocuğu bulunmaktadır. Bu yöntem yumurta hücresinin gelişemediği, tüplere ulaşamadığı, spermin yetersiz sayı, kalite ve hareketlilik sebebi ile yumurtayı dölleyemediği durumlarda veya bilinen hastalıklardan kaçınılması veya ileri yaş veya genetik diğer sorunlarda sağlıklı bebek seçmenin gerektiği durumlarda uygulanır.

Bilinmeyen sebeplerle tedavi edilemeyen kısırlık hastalarında da çok başarılı bir tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavileri artık standartlaşmış dört aşamadan oluşur.

Yumurtalıkların çok sayıda yumurta hücresi üretmeleri amacıyla uyarılması ile başlar. Uyarılma, farklı günlerde ve farklı dozlarda ve hatta farklı yollar ile (ağızdan veya iğne ile) kullanılan ilaçlar ile olmaktadır.

Bu süreç hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte ortalama 8-13 gün kadar sürebilir.

İkinci aşama bu yumurtaların (tercihan narkoz altında) vajenden girilerek toplanması ve üçüncü adım, yumurtaların laboratuvarda seçilmiş spermler ile embriyo oluşturmak üzere döllenmesidir.

Son aşamada döllenen yumurtalar (embriyo, embryo) annelerinin rahmine transfer edilecekleri ana kadar 3-5 gün süreyle laboratuvardaki inkübatörlerde saklanırlar. Ve en uygun zamanda anne rahmine ince bir embryotransfer kateteri ile nakledilirler.

Transferden 10 ile 15 gün sonra gebelik testi yapılır.

Her ne kadar bu standartlaşmış basamaklar mevcutsa da her çift kendine özeldir ve farklı yaklaşımları gerektirir. Teknolojinin devamlı geliştiği ve ilerlediği bir alandır. İşte bu nedenlerle konuda uzmanlaşmış ve tedavinin her aşamasında sizinle iletişimde olacak ve tecrübe ve teknolojik imkânları yüksek bir ekip ile yola çıkmalısınız. Elbette bu tedavi sadece bir ilaç tedavisi değil çift ile birlikte ekibin psikolojik olarak da birlikte yürümeleri gereken bir yoldur.

Tüm teknolojik gelişmelere rağmen bu tedavi sonucu başarı yüzde yüz değildir ancak doğal gebelik şansının 2-3 katı kadar başarı elde edilir. Transfer edilen embriyolardan arta kalan iyi kalite embriyoların ideal biçimde dondurularak saklanması ve bunların da daha sonra transfer edilebilmesi ve gerekirse tedavinin daha iyi planlanarak tekrarlanması başarı şansını önemli ölçüde arttırır. Başarıda etki eden faktörler; kadın yaşı, daha önce gebeliğinin olup olmaması, tüp bebek sebebi, tekrarlayan başarısızlıkların satısı, kapsamlı ön araştırma ve hazırlık yapılıp yapılmadığı, destek tedavilerinin doğru yapılıp yapılmaması olarak sayılabilir.

Merkezimiz uluslararası işbirliği içinde en yüksek dünya standardında hizmet verir. Ve özellikle tekrarlayan başarısızlığı olan vakalarda ideal gebelik oranlarında hizmet sunmaktadır.

Kısaca bahsedilen tüm bu konuları ayrıntılı görüşmek ve en yeniş yöntemlerden faydalanabilmek üzere görüşmeye bekleriz.

Konu Videoları
Sorun Cevaplayalım