Miyom Tedavisi

Miyom ne demektir, nasıl anlaşılır?

Miyom (myom) kadınlarda karın içinde en sık görülen hastalıktır. rahim kasından (kırmızı kas dokusu) kaynak alan ve rahim şeklinin dışına taşan iyi huylu kitlelere miyom (myom) denir.

Myom neden ortaya çıkar?

Miyomlar ailevi olarak sık görülebilirler. Miyoma (myom) eğilim kromozomal olarak taşınabilir. Mesela fumeraz enzimini kodlayan FH-Geninin anomalisinde myomun sık görüldüğü bildirilmiştir. Siyahi ırkta beyaz ırka göre iki ile dokuz kat daha sık görüldüğü rapor edilmiştir. Batı Hindistan, Okyanusya`da da daha sık rastlanır.

Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen miyomlar, rahim içi kas dokusunda bulunan miyomlar veya rahim dışına doğru büyüyen miyomlar ve saplı miyomlar vardır. Ayrıca rahim dışında mesela yumurtalık bölgesinde gelişen miyomlar da vardır.

Miyom her 4 kadından birinde hayatın bir döneminde tespit edilir. Araştırmalar aslında miyom sıklığının %80 e kadar çıktığını göstermiştir. Miyomlar östrojene hassastırlar, seksuel olgunluğun oluştuğu yaşlarda östrojen sevilerinin yükselmesi ile büyüme eğilimi gösterip, menapozda kanda östrojen seviyelerinin düşmesi ile küçülürler. Miyomların çoğu büyümez, şikayet yapmaz.

Miyomun en sık görülen şikayeti şiddetli, uzun veya düzensiz kanamalardır. Bunun neticesinde demir eksikliği anemisi ve buna bağlı halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı dahi aslında miyoma bağlı olabilir. Miyomlar ayrıca hamilelikte olduğu gibi alt karında bir kitle, bası hissi ve ağrı verebilirler, bası yaparak idrar kesesi kapasitesini azaltır ve sık tuvalete gitme ihtiyacına sebep olabilirler. Miyomlarbarsak üzerine bası yaparak kabızlık ve gaz sorununa sebep olabilir ve cinsel ilişkide ağrı yapabilirler. Hamileliklerde büyük yer kaplayan miyomların bası yaparak kanama, erken doğum sebebi olmaları mümkündür.

Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen miyomlar kısırlık ve düşüklere sebep olabilirler.

Miyomlar jinekolojik muayenede doktor tarafından muayenede hissedilebilir, ultrason ile görülebilirler.