Avusturya ve diğer dış ülkelerdeki tüp bebek hastaları için bilgi

Avusturya ve diğer dış ülkelerdeki tüp bebek hastaları için bilgi
Sağlık politikalarını değiştirmek zorunda kalan Avrupa ülkeleri, tüp bebek diş ve göz tedavilerini ve estetik cerrahiyi büyük ölçüde sigorta kapsamından çıkartıyor.
Son yıllarda Türkiye' ye tüp bebek konusunda Avrupa' dan (özellikle Avrupalı Türkler'den) artan bir hasta akımı var. Türkiye' de tüp bebek tedavisi sayısı yurt içi ve yurt dışı hastalar ile yılda 35 000'e varmış durumda. Mesela Avusturya' da ise resmi fona kayıtlı yıllık tedavi sayısı 6000 cıvarındadır.
Türkiye'ye tedavi için gelmek her zaman avantaj getirmeyebiliyor.

Sizleri tüp bebek tedavisinde Türkiye'de tedavi avantajları hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Hangi hastalar devlet desteği alabilir?
Avusturya sağlık bakanlığı IVF fonu sperm kalitesinin çok bozuk olduğu, yumurtalık kanallarının kapalı olduğu, polisiklik over veya endometrioz hastalığının bulunduğu durumlarda dört kereye kadar sadece Avusturya' da bulunan sertifikalı IVF merkezlerinde yapılmak kaydı ile standard tedavi masraflarının %70'ini öder. Almanya'da bu 3 kez ve %50 oranda vardır. isvicre'de yoktur.

Hangi hastalar devlet desteği alamaz?
- Avusturya vatandaşı olmayan, devamlı oturma müsaadesi (Daueraufenthalt ) olmayanlar
- 4 kez denemede hamile kalamayanlar
- Yukarıda sayılan dört hastalık olmadan hamile kalamayanlar
- Hafif derecede hormon veya sperm problemleri olanlar
- Daha önce ameliyatla yumurtalık veya sperm kanallarını kapattırmış olanlar
- 40 yaş üstü anne adayları

Tüp bebek tedavisi maliyeti nedir?
Avrupa'da fon desteği yoksa tedavi masrafı 4000 – 4500 EUR civarındadır. Türkiye' de merkeze göre çok değişken fiyatlarla tüp bebek tedavisi sunulmaktadır. Grubumuzun garantisi altında bulunduğunuz ülkedekine oranla %30 ila %50 oranında tasarruflu tedavi olabilirsiniz.

Grubumuz tüp bebek tedavisinde hangi ek tedavi yöntemlerini sunmaktadır?
GENETİK ön tanı ile normal embryoların seçilmesi (PGD) Embriyonun transferden önce (hem anneden hem babadan gelen) genler açısından muayenesi. Bu yöntem Avusturya, Almanya gibi ülkelerde yasal engeller nedeni ile mümkün değildir.

IMSI
Spermlerin normal tüp bebek tedavisindeki gibi 400 kere değil 6000 ile 8000 kere büyütülüp iç yapılarının incelenerek en iyilerinin seçilmesi.Bu yöntem grubumuz bünyesinde paket programlar dahilinde sunulmaktadır.

METABOLOMİX
Embriyoların metabolizmalarını yani ne tükettiğini, içinde geliştiği ortama ne salgıladığını inceleyerek sağlıklı olup olmadığının araştırılması. En iyi embroyaların seçilmesini sağlayan en yeni yöntemdir, henüz bulunduğunuz ülkede uygulanmamaktadır. Türkiye' de çok az sayıda merkezde mevcuttur.

Başarı oranı nedir?
Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinde genel başarı oranları (hamilelik değil, eve bebek götürme oranı) %30 civarındadır. Tecrübemiz ve sunduğumuz ek yöntemlerin katkısı ile bu oranlar %15-20 düzeyinde yükselmektedir. İnternet ve basın aracılığı ile %65 üstü başarı sözü veren kuruluşların inandırıcılığını okuyucunun kendisinin değerlendirmesi gereklidir.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?
Kısa tedaviler 15 gün, daha başarılı olan uzun tedavi protokolleri ise 3 hafta kadar sürebilmektedir. Ancak uzun tedavi protokolü ile IVF tedavilerinde hamilelik oranları kısa tedavi protokollerinden %5 ila %8 daha yüksektir.Türkiye' ye kısa süre için gelecek hastakların uzun protokolle tedavisi ancak tedavinin bulunduğu dış ülkede başlaması ile mümkündür. Bu durumda tedaviyi takip edecek doktorun bulunuğunuz ülkede yetkili ve kayıtlı olması ve sizi takip etmesi zorunludur.

Vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunlar nelerdir?
Avrupa' da
Avrupa' da yaşayan vatandaşlarımız bu hassas konuda sorunlarını dile getirmekte zorlanmaktadırlar. Devamlı oturma müsaadesi veya sigortası olmayanlar tüp bebek desteğinden mahrum bırakılmaktadırlar. İyi hizmet vermeyen tüp bebek merkezlerinde tedavi haklarını kaybedebilmektedirler. Infertilite fonu destekli tedavilere rağmen tedavi başına toplam 1000 ile 1500 EURO arasında masraf etmektedirler.
Türkiye' de
-Türkiye' ye tüp bebek tedavisi için gelmek isteyen vatandaşlarımız bir veya iki kez 2 ile 4 hafta izin alacak ve Türkiye' ye gelecek durumda değillerdir.
-Düşük fiyatlarla cezbedilen vatandaşlarımız Türkiye'de tedavi esnasında bir kaç kez üste ödeme yapmak zorunda kalmakta ve söz verilen yüksek kalite hizmeti alamadan çok yüksek paralar ödemektedirler.
-Türkiye' de uzun kalamadıklarından ön tetkik ve tedaviler yapılamadan Türkiye' ye geldiklerinden, ön tedavileri alamadan tüp bebek tedavisine tabi tutulmaktadırlar. Aynı sebeblerle kısa tedavi protkolü, erken embryo transferi gibi olumsuzluklar yaşamaktadırlar.
-Türkiye' deki merkezde dondurulmuş embryoları kalırsa bunların transferi için de Türkiye' ye dönmek zorunda kalmaktadırlar.
-Tedavi önce ve sonrası takipleri bulundukları ülkelerde hastayı tanımayan doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Türkiye'de kalma süresini nasıl kısaltabilir?
Avrupa' dan Türkiye'ye tüp bebek uygulaması için gelenler Türkiye' de kalma süresini nasıl kısaltabilir? Daha önceden tedaviye başlamak mümkün mü?
Evet. Bu süre 4-5 güne kadar kısaltılabilir. Almanya Münih, Avusturya Graz ve Viyana' da uzun yıllardır tüp bebek alanında da başarı ile çalışan ve bu alanda Avusturya ve Almanya' da uzmanlığı tanınan Prof. Dr. Gürkan Arıkanve grubu başvurularınızı size yakın bir merkezde bire bir görüşme yolu ile değerlendirmekte, ön tedavilerinizi yapmakta, ve Türkiye'ye tedavinin sadece son günlerinde için gelmenizi mümkün kılmakta ve tüp bebek tedavinizi şahsen tamamlamaktadır.

 

EMBRYOSCOPY (Embryoskopi)

Klasik düzenekli tüp bebek labratuarlarında embryonun canlılığını ve transfere kadar olan 5 gün içinde gelişimini gösteren bulgular embryoların en çok 2 ila 3 kere korundukları ortamdan (inkubatörden) çıkartılması ve kısa süre değerlendirilmesi ile çok kısıtlı olarak yapılmakta idi.

 

Embryoskopi (embryoscopy) ile transfer edeceğimiz en iyi kalite embryoyu neredeyse devamlı takip ederek seçmek mümkündür.  Klasik değerlendirmede gözden kaçan, canlılığın ve bölünme hızının beş gün içinde gelişimi en yüksek kaliteli embryonun seçiminde çok önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek olacaktır.

Labratuarımızdaki embryoskop embryoların kültüre edildiği inkübatörler içine modüler olarak yerleştirilen veya tüm inkübatörün bu amaçla kullanılabildiği bir kamera monitör sistemidir. Bu sistem; embryoların gelişiminin 24 saat kesintisiz olarak inkübatörü açmadan ve embryoları dış ortama maruz etmeden inkübatör içinde izlenmesine olanak sağlar. En az 5 dakikalık aralıklarla alınan görüntü kayıtları embryoların daha ayrıntılı olarak incelenmesine aracılık etmektedir.

Böylece canlılığı, bölünme hızı ve bazı diğer dinamik özellikleri beş gün içinde en iyi gelişen embryolar seçilmektedir.